Očkování

na očkování. praktický lékař, Plzeň, Mudr. Zuzana ProtivováPředejít chorobám je vždy jednodušší a levnější než jejich léčba. Jednou z nejefektivnějších preventivních metod je vakcinace. Ta se netýká jen dětského věku, ale i dospělých osob.

Očkování proti tetanu a černému kašli

Všichni dospělí by si měli hlídat pravidelné očkování proti tetanu a černému kašli, které je pro zachování ochrany proti této nemoci nutné aplikovat jednou za deset až patnáct let. Povinné očkování proti tetanu je plně hrazeno státem, kombinovaná vakcína, která poskytuje ochranu proti tetanu, černému kašli a záškrtu hrazená není. Výskyt černého kašle ale stoupá a dospělí nejsou proti této nemoci chráněni, protože proti černému kašli se očkují pouze děti a tato vakcinace není celoživotní. U některých osob se tato nemoc černý kašel může projevit i bez dávivého kašle a proto ji lze považovat za běžné nachlazení a člověk se tak stává zdrojem nákazy pro své okolí. O přeočkování černého kašle je třeba uvažovat právě v době, kdy se provádí přeočkování proti tetanu, protože pro obě nemoci je doporučován stejný interval přeočkování, tedy deset až patnáct let. Kombinovaná vakcína tak umožňuje prodloužit ochranu nejen proti černému kašli, ale i proti tetanu a záškrtu. Můžete se informovat u své zdravotní pojišťovny o výši částky za vakcínu, neboť je mnoho pojišťoven, které tuto vakcínu částečně proplácí.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Přírodní a klimatické podmínky v naší zemi vytvářejí velmi vhodné zázemí k přežívání a rozmnožování klíšťat, zvláště v některých oblastech. Právě Plzeňský kraj patří mezi ohrožené oblasti, kde je výskyt klíšťat poměrně vysoký. Základní očkování proti klíšťové encefalitidě lze uskutečnit nejen v jednom roce, ale je možné jej rozložit až do třech kalendářních let. Očkování je vhodné zahájit na podzim a  v zimě, kdy aktivita klíšťat je nejnižší.

Očkování proti žloutence typu A

Nezastupitelnou preventivní roli hraje očkování proti této nebezpečné infekční nemoci, kterou doporučujeme nejen osobách, které cestují za exotikou, ale i pro ty, kteří se zdržují v tuzemsku. Toto onemocnění se v první fázi projevuje příznaky, které má chřipka, je to teplota, nevolnost, bolest hlavy nebo celková slabost. Vyskytnout se mohou kožní, kloubní i nervové projevy. V další fázi dochází ke zhoršení potíží, pacient má tmavou moč a světlou stolici, někteří pacienti mají žluté zbarvení kůže a bělma oka a teprve tento problém je přivede do ordinace. U některých jedinců může dojít ke komplikovanému průběhu onemocnění, které vede k hospitalizaci. Následná rekonvalescence může trvat i několik měsíců. Nebezpečné pro okolí jsou bezpříznakové formy infekce, kdy nemocný se žloutenkou se pohybuje mezi lidmi a nepozorovaně přenáší virus na další osoby, aniž by o tom sám věděl.

Očkování proti žloutence typu B

Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami jako je krev apod. Nejčastějším přenosem je i nechráněný sex nebo nitrožilní podávání drog. Žloutenka tohoto typu je onemocnění, které způsobuje vysoce odolný virus, která napadá játra. Onemocnění jater  i rekonvalescence, bývá těžší a delší než v případě žloutenky typu A. Onemocnění se v první fázi projevuje jako chřipka a to teplotou, nevolností, celkovou slabostí, může ale i nemusí dojít k zežloutnutí kůže. Nemoc může mít mírný, ale i velmi závažný průběh, který může vést i k selhání jaterních funkcí.